A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Bělorusko - Diskuze

Původní dotaz

Grodno bez víza

31.05.2017 22:00:26 | Jiří Kuchta
Jiří Kuchta
V květnu jsem podnikl cestu z Polska přes Grodno do Litvy a zase zpět do Polska a domů.
Až na ztracenou SPZ na autě všechno proběhlo naprosto bezproblémově, takže kdyby někdo potřeboval poradit tak se může ptát.
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
12.08.2017 02:10 77.87.241.***

Jste dokonalý ! Děkuji za vyčerpávající informace. Vízum jsem vzdal. Páčit z nějakého hotelu potvrzení, že tam budu nevím kdy spát, to už mi přišlo s těmi všemi dalšími náležitostmi příliš. Jak rychle si člověk odvykne ! ... Ale takhle to vypadá o trochu schůdněji. Ještě jednou díky a zdravím Vás.
Honza

• Jiří Kuchta (2)
Jiří Kuchta 09.08.2017 23:57

Tak se v tom zkusím nějak vyznat...
1) Běloruské vízum je běžně za cca 60€, a to ještě není vše. Údajně chtějí rezervované hotely na celou cestu, což se špatně dělá když člověk neví jak se mu kde bude líbit a jak mu to vyjde. To rezervované znamená potvrzené hotelem, ne jenom Booking com. Existují prý verze víza pro turisty na krátkou dobu kde jsou prý podmínky benevolentnější, ale informace se velmi těžko shánějí.
2) Grodenská oblast je (obdobně jako již dříve oblast Bělovežského pralesa) výnosem prezidenta Lukašenka od 28.8.2016 do konce roku 2017 (prozatím) uvolněna pro bezvízový styk. Je zapotřebí si akorát sehnat povolení ke vstupu za 10€, platí to na 5 dní.
3) doporučuji prostudovat web https://grodnovisafree.by/en/how-to-come.html , tam by mělo být také možno to povolení objednat (je to online, po zaplacení kartou přijde okamžitě dokument)
4) Pro bezvízový vjezd NENÍ zapotřebí žádná oficiální rezervace hotelu, takže můžete použít Booking.com nebo airBnB jak jste zvyklý odjinud. Není také zapotřebí mít u tamější cestovky objednané jakékoliv další služby.
5) je možný průjezd z Polska (Bialystok) do Litvy (nebo opačně), samozřejmě pouze přes ty dva určené přechody - tedy není nutno vyjíždět stejným přechodem jako se vjelo.
6) informace o placení dálnic BelToll je zavádějící, protože úsek dálnice od hranice s Polskem do Grodna platbě NEPODLÉHÁ ! Placená je M6 až od odbočky na Grodno dál do vnitrozemí.
7) je nutno mít sebou vyplněná Celní a devizová prohlášení, zvláště se to týká řidiče !! Formulář a návod k vyplnění je na výše uvedeném webu. Sličné celnice budou potěšeny, když to budete mít dvojmo a nebudou to muset kopírovat. Pokud máte půjčené vozidlo, pozor na to abyste měli povolení majitele v ruštině (nevím, kde se sežene). Mimochodem, na hranici se řadíme do pruhu že "máme něco k proclení" - tj. dopravní prostředek.
8)Je nutné mít sebou potvrzení o cestovním pojištění, limity našich pojištění u platebních karet jsou dostatečné. Ale to potvrzení musí být alespoň v angličtině. Pokud máte CP u platební karty přes Spořku (tj Kooperativa), udělají vám to potvrzení na pobočce Spořky během 5minut. Pokud máte Reiffeisen banku a u karty pojištění Uniqa, tak to vzdejte a za pár korun si udělejte nové (mně se to nepodařilo během dvou měsíců z nich dostat aby tam byly srozumitelně potřebné informace).
Extra CP mám ověřeno u ČSOB (jak jim dojde platba, tak na žádost zašlou elektronicky anglickou verzi. Obdobně AXA, vědí o co jde, jsou na to zvyklí.
9) Co vidět ? No, není to žádná sláva, turistický ruch je tam dost zaostalý. Prolézt město Grodno, "poklonit" se soše Lenina, pár kostelů (některé moc zajímavé), bývalý hrad a zámek nic moc. Pak na sever bývalé bunkry pevnostního opevnění; Augustovský kanál. Je možné si objednat jízdu motorovou lodí, podle mne je to nejjednodušší na místě se domluvit s vedoucím nějaké skupiny, jinak je to náročné na jednání v cestovkách.
10) Fotky z naší cesty můžete najít na rajčeti, hledejte nick cezulaci.
11) Snad vše, přeji dobrou cestu.
jen na okraj:
- benzín je tam za polovinu
- hranice jsou sice byrokratické ale neotravují více než je nutné. Měl jsem všechny papíry připravené a tak byl postup sice pomalý ale hladký. A pro ilustraci - chyběla mi na autě přední SPZ, poláci a bělorusové to brali bezproblémově, chvíli nad tím meditovali akorát litevci.

• Anonym (1)
Neregistrovaný uživatel
02.08.2017 22:44 77.87.241.***
Neregistrovaný uživatel
02.08.2017 22:36 77.87.241.***
Re: Grodno bez víza  

Dobrý den. Chci za pár dní vyrazit na podobnou trasu na motorce. Máte nějaká doporučení, co neminout, kde se zastavit. Chtěl jsem to zkusit také příp. přes Bělorusko. Třeba tranzit z Ukrajiny do Litvy. Možná že takové vízum bude snazší. Gorodno je bezvízová zóna ? Vrátit se musíte stejnou cestou, nebo to lze pak rovnou do Litvy ? Jaká jsou pravidla ?
Zdravím Honza
pf@wo.cz

Jiří Kuchta 31.05.2017 23:00
Grodno bez víza  

V květnu jsem podnikl cestu z Polska přes Grodno do Litvy a zase zpět do Polska a domů.
Až na ztracenou SPZ na autě všechno proběhlo naprosto bezproblémově, takže kdyby někdo potřeboval poradit tak se může ptát.

Zpět na všechny diskuze z tohoto státu